BUFSAD HakkındaBUFSAD; Bursa Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği adı altında 1986 yılında kuruldu.

Nihat KÜÇÜK, Güven AKTAŞ, Denizhan ÖZER, Vahit GÜÇYİĞİT, Emel UCA, Sema MERAL ve Abdullah ARSLAN derneğin ilk kurucu üyeleriydi.

Kuruluş amacı " fotoğraf ve sinema sanatının öğrenilmesini, yaygınlaşmasını ve gelişmesini sağlamak, fotoğraf ve sinema amatörleri arasında yakınlaşma ve dayanışma oluşturmak, kişilerin ve becerilerin geliştirilebileceği kültür ve sanat ortamını sağlamak " olan dönemin bürokratik engellerini kentin resmi kurum ve kuruluşlarıyla yaptıkları işbirlikleri sonucu aşabildiler. Dönemin Valisi Sayın Zekai GÜMÜŞDİŞ'i fahri başkan seçtiler. Kent yönetiminin en üst yöneticiyle girilen yakınlaşma derneğin çalışmalarına da yansıdı. Kentimizin önemli günleri, festivalleri, ulusal bayramlarında sergi ve gösteriler gerçekleştirerek etkinliklerini yoğun bir biçimde sürdürdü kurucu yönetim.

Kuruluşundan 4 yıl sonra 1990 yılı Şubat ayında Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı ile kentimizin en uzun soluklu kültürel etkinlikleri arasında yer alan Bursa Fotoğraf Günleri düzenlendi ve bugüne kadar 20 kez gerçekleştirildi.

Fotoğrafın öğrenilmesi ve yaygınlaşması için açılan Temel Fotoğraf Seminerleri 8 yıl içinde 35 döneme ulaştı. Bu sure içinde 500kişiye kurslar verilip sertifikaları dağıtıldı. Çekim ve eğitim gezileri kentin sosyal ve kültürel yaşamında yerini aldı. Bursa ilçelerinde sergi ve gösteriler yapıldı.

Derneğin 1986 yılında Setbaşı'ında Nihat Küçük'ün fotoğraf stüdyosunda başlayan yolculuğu Osmangazi Belediyesi'nce restore edilip Bufsad'a 2010 yılında tahsis edilen Irgandı Köprüsü Batı çıkışının karşısında yer alan ve Bursa tarihinde Gurabahane-i Laklakan olarak bilinen Osmanlı dönemi sivil mimarlık örneklerinden olan 3 katlı binada sürmüştür.

İlk ve kurucu başkanlığını Nihat KÜÇÜK'ün yaptığı Bufsad'ta Güven AKTAŞ,Vahit GÜÇYİĞİT, Ali İhsan GÜR, Ergün İPEKTEN, Haşmet DEMİRBİL, Belkıs AKTUĞ, Mehmet ÖZCEÇELİK, Gökhan ÇELİKLİAY, Osman ÖNDER, Bahadır ÖZTUNA, Utku KAYNAR, Tarık Zafer KOCABEY ve İlhan ÖZER Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulunmuşlardır.

Kuruluşuyla birlikte fotoğraf ağırlıklı olan çalışmalarını sürdüren Bufsad'ın ilk ve son sinema etkinliğini kuruluşundan bir kaç yıl sonra gerçekleştirdi. Dönemin ünlü filmlerini AVP Devlet Tiyatrosu binasının alt katında bulunan Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim Araçları Merkezi Salonunda izlenime sundu. Oldukça ilgi gören etkinlik uzun soluklu olamadı.

Sinema çalışmalarının yürütülememesi sonucu derneğin adı Bursa Fotoğraf Sanatçıları Derneği ve daha sonra da Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği olarak değiştirildi.

1990'lı yıllarda ilk yayın organı Tel Filtresi'ni çıkardı ve üç yıl yayınlandı. 2010 yılında çıkarttığı Kadraj Dergisi halen yayın hayatını sürdürmektedir.

Bufsad, 2011 yılında Bufsad Kitapları adı altında yayınladığı kitaplarla ülkemizin fotoğraf yayınlarına da önemli bir katkıda bulunmuştur. Fotoğraf Sanatçısı Gültekin Çizgen'in " Fotoğrafta Görme ve Gösterme Kültürü " ile Fotoğraf Sanatçısı İbrahim Zaman'ın " Fotoğrafta Pratik Öneriler " isimli kitapları seçkin kitapevlerinin raflarında yer almaktadır.

Bünyesinde çeşitli atölye çalışmalarının gerçekleştiği Bufsad ulusal ve uluslararası yarışmalar düzenlediği gibi başta fotoğraf yarışmalarına olmak üzere fotoğraf sanatına yönelik etkinlikler düzenleyen kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde bulunmaktadır.

Türkiye'nin en geniş kapsamlı fotoğraf etkinliği olan Bursa Fotofest Bufsad'ın öncülüğü ve girişimleriyle 2011 yılında gerçekleştirildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi işbirliğiyle düzenlenen Bursa Fotoğraf Festivali uluslararası ve ulusal düzeyde oldukça ses getirdi ve etkinli süresince birçok ünlü fotoğraf ustasını fotoğraf severlerle buluşturdu. Etkinlik her yıl gerçekleşerek sürmektedir.

19 Ağustos 2012 tarihinde Nilüfer Belediyesi'yle Bursa Fotoğraf Müzesi'nin oluşturulması için bir prokol imzalandı. Ancak bu girişim henüz hayata geçirilemedi.

Üyeleri; ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmalarında başarılı olmakta, çeşitli fotoğraf etkinliklerinde yer almakta ve gerçekleştirdikleri başarılı çalışmalarından dolayı Uluslararası Fotoğraf Federasyonu (FIAP) tarafından verilen ünvanlara sahip bulunmaktadır.
Bufsad, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu'nun da aktif bir üyesidir.