Yunus Topal ile Kuzey Kutbu Fotoğraf Gösterisi ve söyleşi

 

Yunus TOPAL
 

1980 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu.
Ankara’da yaşıyor. Uzun yıllardır fotoğrafl uğraşmakta. Çalışmaları genelde
yaban hayatla ilgilidir. Belgesel fotoğrafçılığa ilgisi var. Zor koşullar altında uzak diyarlarda fotoğraf çekmeyi seviyor. Birçok sivil toplum kuruluşunda fotoğraf eğitimi veriyor. Yarışmalarda temsilcilik ve jüri üyelikleri yapmaktadır ve ulusal ve uluslararası yüzlerce ödülü bulunmaktadır. Yazı ve çalışmaları ulusal yayın ve gazetelerde yer almıştır. 3adet video belgeseli vardır   Fotoğraf Sanatı Kurumu üyesidir.


He was born in Kahramanmaraş in 1980.
He lives in Ankara.He has been photographing for many years. His works are generally relatingto wild life. He is interested in documentary photographing. He likes photographing in distant lands and under harsh conditions. He gives photography trainings at many NGO’s. He has been delegate and jury in many photography contests and has won of hundreds of national and international prizes. His works and articles have been published in national press and newspapers. He has been a member of the Photographic Art Society (FSK).

 

Sunum

“Bu donmuş dünya alışılmadık mevsimleri, aylarca süren gecesi ve gündüzüyle bilinmez bir ritüeli sunuyor bize. Geçmişin izleri üzerine yeni yeni izler eklerken insanoğlu, burayı keşfe çıkıp hayatlarını verenleri anlamak, onların yaşadığı bu eşsiz deneyimi yaşamak istedim. Şimdi oralar geceye dönüyor. Hava sıcaklığı daha da düşecek. Okyanusun üstü yeniden buzla kaplanacak. Yeni gün doğumu en az altı ay sonra olacak. Kim bilir belki bir başka kutup sabahında tekrar güneşi karşılamaya giderim.”

Dünyamızın ulaşılması en zor noktalarından biri olan kuzey kutbuna gidişimi ve gördüklerimi maceramı fotoğraflarımı paylaşmayı ümit ettiğim çalışmam da sizleri çok uzaklara gidilmesi zor yerlere götürmeyi düşünüyorum 
Bufsad, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu'nun da aktif bir üyesidir.